29 жовтня в рамках EU Sustainable Energy Week Асоціація сонячної енергетики України у партнерстві з Українською Вітроенергетичною Асоціацією – УВЕА та Global 100% RE Ukraine провели онлайн-форум “Подальша інтеграція проектів ВДЕ в українську енергосистему: виклики та перспективи”.
Під час першої панелі “Державна політика у сфері ВДЕ. Quo vadis?”, яку модерував Артем Семенишин, відбулась плідна дискусія щодо сприяння розвитку сектору відновлюваної енергетики в України. За участі в.о. Генерального директора Директорату електроенергетичного комплексу та розвитку ринку електричної енергії Міністерство енергетики України Олександра Мартинюка, представниці групи підтримки енергетики України в Єврокомісії Рути Балтаузе, начальника Департаменту балансової надійності НЕК “Укренерго” – NPC Ukrenergo, заступниці директора із впровадження комерційних проектів компанії Атмосфера Надії Самко та директора еко-департаменту Укргазбанк Олексія Савіна відбулось обговорення щодо
– перспектив впровадження нових механізмів підтримки задля сталого розвитку ВДЕ в Україні,
– готовності України до Європейського зеленого курсу,
– які виклики для оновленої енергосистеми України та шляхи їх подолання, в контексті інтеграції до ENTSO-E,
– місце сонячної енергетики в заміщенні викопних видів палива: розподілена генерація та просюмеризм,
– зелене фінансування: де взяти кошти на проекти ВДЕ.
Зокрема, пані Рута Балтаузе запевнила, що Україна має великий експортний потенціал розвитку ВДЕ, особливо вітроенергетичного сектору. В свою Олексій Савін повідомив, що найпоширенішим інструментом для цього є “зелені” бонди, очікуваний щорічний випуск до 2023 року складає 1 трлн.💲.
Завдяки модерації Andriy Konechenkov, під час другої панелі “Вікно можливостей для українського “Зеленого курсу”: подальші кроки”, учасники форуму мали змогу почути експертну думку з приводу питань, пов’язаних з виробництвом та синергією “зеленого” водню й біометану та використання “зеленої” енергії для їх виробництва. Олександр Домбровський, голова правління ГС “Global 100Re Ukraine” та Президент “МХП Еко Енерджі”, під час виступу зазначив, що МХП підготували стратегію, яка буде включати мету стати 100% декарбонізованою та енергетично незалежною компанією до 2030 року. Також, до дискусії долучилися менеджер з інновацій ДТЕК і керівник проекту з будівництва системи накопичення енергії Вадим Уткин та директор компанії KNESS Energy Сергій Кравчук. Представники провідних енергетичних компаній представили технічі кейси реалізації проектів систем накопичення енергії і механізмів smart grid та net energy billing. Дані системи є ключем для пришвидшення інтеграції проектів ВДЕ в енергосистему України.
Асоціація сонячної енергетики України вдячна всім учасникам за плідну дискусію, яка в майбутньому приведе до прискорення розвитку відновлюваної енергетики.