Владислав Соколовський: «Нам потрібна перемога не тільки на військовому фронті, але й енергетичному!»

За останні роки Україні вдалося досягти значних результатів у розвитку відновлюваної енергетики. Лише на початок 2022 року обсяг інвестицій у галузь сягнув $12 млрд, та за прогнозами експертів, темпи тільки зростали би, якби не повномасштабна війна. Чи є зараз перспективи для «зеленої» енергетики, як можливо вийти з кризи та як цьому може сприяти Асоціація сонячної енергетики? Ми поспілкувалися з Владиславом Соколовським, Головою правління АСЕУ та керуючим партнером ЮК «Соколовський і партнери», щоб знайти відповіді на ці питання, які зараз як ніколи турбують представників енергетичної галузі.

Доброго дня, Владиславе В’ячеславовичу! Військова агресія росії без сумнівну вплинула на енергетичну галузь, зокрема і на ВДЕ. Чи змінилися пріоритети та ставлення до «зеленої» енергетики в Європі?

Неспровокований озброєний напад росії на нашу країну став каталізатором пришвидшеної відмови Європи від імпорту з рф газу, нафти, вугілля. Найближчі два-три роки європейці збираються повністю  зупинити купівлю російського викопного палива і додатково витратити на це понад 200 млрд євро. Частиною цього плану буде подвоєння частки відновлюваних джерел в енергетиці та доведення її до 45% (у довоєнному плані було 40%).  Для прискорення “зеленої” перебудови Єврокомісія запропонувала зробити встановлення сонячних батарей обов’язковим для всіх офісних та громадських будівель вже з 2025 року, а з 2029 – і для нових житлових будинків у всіх країнах ЄС. Тому, відповідь однозначна – “ні”.

Що Україна може запропонувати Європі в «зеленій» енергетиці?

16 березня Україна офіційно приєдналася до об’єднаної енергосистеми континентальної Європи ENTSO-E і ми вже зараз можемо здійснювати експорт в ЄС  електроенергії, виробленої з відновлюваних джерел. «Сонце» зі своїми майже 6400 МВт потужності, разом з іншими «зеленими» генераціями, може стати основним джерелом продажу «чистої» електричної енергії в ЄС.  Це стратегія win-win — виграють всі.  Ми отримаємо додаткові фінансові надходження.  Європа —  «зелену» електроенергію і зниження залежності від газу з рф. Є деякі технічні та юридичні питання, але вони вирішуються.

План REPowerEU передбачав додаткові 20 мільйонів тон відновлюваного водню до 2030, з урахуванням 10 мільйонів тон імпортованого водню. ЄС не відмовляється від своєї мети. Українські СЕС мають можливості взяти у цьому участь, генеруючі електроенергію для подальшого виробництва «зеленого» водню.

Отже, Україна має всі можливості підставити своє зелене енергетичне плече ЄС, збільшивши виробництво сонячної електроенергії.

Галузь ВДЕ в Україні зараз переживає складні часи. З якими проблемами стикнулися «зелені»?

Вони відомі всім, хто працює в галузі. Деякі проблеми «тягнуться» із минулих років. Заборгованість з «зеленого» тарифу, зволікання із впровадженням аукціонів, «небаланси». Війна стала додатковим серйозним викликом для ВДЕ. Приблизно 60% великих сонячних електростанцій розташовані на півдні та південному сході країни. Тому вони і зазнали найбільших втрат від окупантів. За попередніми оцінками постраждало до 40% електростанцій у цих регіонах. Також на фінансові показники ще працюючих СЕС впливають диспетчерські команди на обмеження генерації, викликані необхідністю забезпечити надійність роботи енергосистеми. Обсяг системних обмежень СЕС за березень-травень 2022 складає 573 ГВт*г. У фінансовому вираженні це дорівнює приблизно 80 млн євро або 2.5 млрд грн. Ситуація критична і кількість проблем збільшується.

У такому випадку, які мають бути здійснені кроки для подолання цих викликів?

Вище ми вже згадували про продаж «чистої» електроенергії до ЄС. Частково це зможе вирішити фінансові проблеми станцій. Як варіант, можна встановити обов’язковий відсоток ВДЕ у загальному обсязі експорту, який буде продавати ДП «Гарантований покупець», а потім розраховуватися з генерацією ВДЕ. Також компаніям зеленої енергетики непогано було б надати спеціальні умови доступу на ринок «на добу наперед». Відповідно  зменшиться навантаження на «ГарПок» із виплат за зеленим тарифом.

Зараз ми говоримо про вирішення проблем «живих» підприємств генерації ВДЕ.  Але обов’язково потрібно пам’ятати про найбільш постраждалих: зруйновані та пошкоджені СЕС. Є пропозиції: створити спеціалізований фонд для відновлення зруйнованого війною, скасувати виплати кредитних боргів, впровадити спеціальне полегшене оподаткування. Отже, інструментів для допомоги багато…

Асоціація сонячної енергетики бере участь у пошуку відповідей на озвучені Вами виклики, зокрема у юридичній площині?

Звісно! Ось «крайні» наші пропозиції.

—  Ми активно беремо участь у пошуку юридичних шляхів для компенсації членам Асоціації збитків, завданих війною. Це дійсно проблематично, але реально – за рахунок  заморожених на Заході державних та приватних активів агресора.

Впевнений, підприємці зможуть відшкодувати шкоду завдану майну, втрати від зупинки бізнесу та упущену вигоду тільки в судах і, скоріш за все, у міжнародних.

Використані можуть бути існуючі правові інструменти, або нові, розроблені, у першу чергу у країнах ЄС, США та міжнародних організаціях. Наприклад, Канадський парламент завершив ратифікацію відповідних законодавчих змін. Далі чекаємо прийняття подібних правових інструментів  в США та ЄС. У будь-якому випадку першим кроком українського підприємства, у якого пошкоджено чи знищено майно, має бути правильне юридичне фіксування такого факту. В АСЕУ для своїх членів ми розробили відповідний алгоритм фіксації і допомагаємо його втілювати у життя.

— Ще ми запропонували спеціальний механізм страхування майна, яке може бути зруйновано під час воєнних дій. Він передбачає суттєве зменшення вартості страхових послуг для компаній ринку ВДЕ.

— Асоціація співпрацює, надаючи своє бачення щодо законопроектів, пов’язаних з ВДЕ, наприклад, з членами Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики. Ми підтримали законопроект № 7428-2 в частині, яка має встановити касовий метод оподаткування ПДВ, на так звану послугу зі зменшення навантаження.

Проблема в тому, що зараз СЕС, у разі надання послуги зі зменшення навантаження, тобто виконання команди НЕК «Укренерго» на зменшення генерації, має нарахувати ПДВ ще до того, як отримає оплату від НЕК. Тому сплата цього податку лягає додатковим тягарем на виробника ВДЕ у випадках, коли компанія не може відмовити НЕК «Укренерго» у наданні послуги. Згаданий законопроект має вирішити проблему сплати ПДВ. А ще – питання  виведення із оподаткування податком на прибуток цих послуг  до моменту їх оплати  НЕК “Укренерго”. Законопроект має бути прийнятий ВР найближчим часом. АСЕУ  в курсі основних проблем галузі та в міру сил допомагає їх вирішувати.

В червні цього року Ви були обрані Головою правління АСЕУ. Як Ви бачите свою подальшу діяльність на цій громадської посаді?

В правлінні Асоціації я вже чотири роки і не погано розуміюся  на потребах її членів. В громадський діяльності на посаді керівника Асоціації мені допоможуть знання, отримані на факультеті електроенергетики та автоматики Київського політехнічного інституту та юридичного факультету Національного університету ім. Т. Шевченка. Вже більше 20 років я практикую в енергетичному праві, тому поточна  ситуація в «сонячній» енергетиці мені добре відома. Буду разом з правлінням, виконавчим директором  зосереджувати свій час на допомозі членам Асоціації.

Війна – це виклик, як для країни, так і для відновлюваної енергетики. Компанії — члени асоціації зіткнулися з дуже великими проблемами фінансового, технічного, правового характеру. Про найбільш серйозні питання та шляхи їх вирішення я вже розповів вище. І вже зараз треба думати про життя після нашої перемоги. Найближчі десятиріччя світ буде потребувати збільшення виробництва відновлювальної, в першу чергу сонячної електроенергії.

АСЕУ як об’єднання підприємців працюючих у «зеленій», «сонячній» енергетиці, прикладатиме максимум зусиль, щоб Україна у цьому процесі «не пасла задніх». Перемагати необхідно не тільки на військовому фронті, але й на енергетичному!

 

    Замовити зворотній дзвінок
    [contact-form-7 404 "Не знайдено"]
    СТАТИ УЧАСНИКОМ ТА ПАРТНЕРОМ АСОЦІАЦІЇ ЛЕГКО!

    Будь ласка, заповніть заявку на участь в Асоціації та ми в найкоротший термін зв’яжемось з Вами

      IT IS EASY TO BECOME A PARTICIPANT AND PARTNER OF THE ASSOCIATION!

      Please fill in the application for participation in the Association and we will contact you as soon as possible

        Догори