Директор компанії KNESS Energy, кандидат технічних наук Сергій Кравчук, вважає, що без найскорішого впровадження систем накопичення енергії (СНЕ) забезпечення енергетичної незалежності нашої країни неможливе.
Для застарілої енергетичної системи України, яка останні десятиліття базувалася в основному на роботі великих вугільних та атомних електростанцій, стала притаманна значна волатильність з появою відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) і просьюмерів. Процес інтеграції в енергетичну систему об’єктів відновлюваної енергетики потребує більшої гнучкості енергосистеми, якої у нас, на жаль, досі немає. Беручи до уваги провідний світовий досвід, для підвищення гнучкості енергосистеми необхідно використовувати СНЕ. Як от на європейському ринку, зокрема, в Італії, Іспанії і Португалії. Системи накопичення енергії там беруть участь на ринку допоміжних послуг для того, щоб оптимізувати виробництво електроенергії за рахунок вирівнювання графіків навантаження. Більше того, для України – це просто необхідність інтеграції української енергосистеми в енергосистему континентальної Європи (ENTSO-E).
“Наразі об’єднану енергосистему України можна охарактеризувати як негнучку, адже велика частка генерації має низьку маневрену здатність або працюють в базі навантаження. Це як, наприклад, атомні електростанції, які у першому півріччі цього року виробили біля 60% всієї електроенергії”, – вважає Сергій Кравчук.
В Угорщині, Чехії, Сербії, Словаччині та Польщі ринок систем накопичення енергії вже розвивається та в цих країнах вже існують правила приєднання подібних систем до електромережі і їх роботи на ринку. Україна знаходиться тільки на стадії впровадження СНЕ. Наразі лише один пілотний проект було збудовано та запущено в експлуатацію. Мова йде про одномегаватний накопичувач, що розташований у місті Енергодар Запорізької області.
“Потрібні зміни до регуляторного середовища: Кодексу системи передачі, Кодексу системи розподілу, Правил роздрібного ринку та Правил ринку електроенергії, в принципі”, – зауважив Кравчук.
Тому, важливим кроком для повноцінної роботи СНЕ на ринку електроенергії в Україні є формування необхідного правового поля.
“Загалом на розгляд до Верховної Ради подано п’ять законопроєктів про системи накопичення енергії, один з них вже отримав схвалення від Energy Community”, – додає директор компанії KNESS Energy.
Мета поданих законопроєктів – ввести окремий статус для систем накопичення енергії, встановити необхідність отримання ліцензії на провадження такого виду господарської діяльності, а також визначити суб’єкта, що управляє цією електроустановкою.
Очікується, що впровадження систем накопичення енергії вплине на економічний розвиток держави і залучить нові інвестиції з боку іноземних компаній. Проте, поки зміни до законодавства не будуть прийняті, СНЕ може бути підключена або як об’єкт генерації, або як об’єкт споживання. Такі умови не дозволяють побудувати привабливий інвестиційний проєкт з адекватною окупністю. Тому, саме якісний законодавчий драйвер вплине на привабливість проєктів, які життєво необхідні нам для усунення дисбалансів в електромережі.
Як результат, якщо в енергетичній системі України будуть достатні обсяги потужності накопичувачів енергії, обмеження ВДЕ зменшиться, а це вагомий внесок у декарбонізацію нашої держави. Головним чином, так Україна продовжить виконувати взяті на себе зобов’язання перед ЄС щодо збільшення частки “зеленої” енергії, тож системи накопичення енергії – це серце енергонезалежності України.
Отже, впровадження нових технологій СНЕ підвищить надійність енергосистеми України. Наразі, будемо сподіватися на реальну підтримку з боку народних депутатів України у створенні необхідного законодавчого середовища.