Війна створює нову реальність: передусім, власна енергетична незалежність

Олексій Бадіка, засновник і СЕО компанії «Атмосфера» – лідера дистрибуції на ринку сонячної енергетики, а також співзасновник та член правління Асоціації сонячної енергетики України про виклики для бізнесу, боротьбу за енергетичну свободу українців та запуск під час війни нового соціально значущого проєкту компанії на сотні тисяч євро.

– Олексію, розкажіть, будь ласка, чи змінилося у Вас бачення щодо перспектив розвитку галузі ВДЕ в Україні після початку повномасштабної війни?

Так, змінилося. До повномасштабної війни ми думали про те, як нам розширити обізнаність українців про сонячну енергетику та показати переваги саме власного споживання сонячної енергії та енергетичної свободи. До війни була дуже популярною ідея продавати державі надлишки виробленої електроенергії по пільговому тарифу. І нам було дуже важливо сформувати серед потенційних споживачів сонячної енергії запит на ідею збільшення власного споживання виробленої енергії. Із приходом на нашу землю загарбників, те, що планувалося як робота на роки, відбулося за місяці.

Загалом, можна зазначити два основних тренди, які намітились у суспільстві. По-перше, практично повністю зник попит на сонячні електростанції під зелений тариф, адже більшість інвесторів  втратили можливість отримувати виплати за вироблену енергію. По-друге, відчутно збільшився попит на автономні домашні СЕС з використанням літієвих акумуляторів та СЕС під власне споживання. Тобто, споживачі почали в першу чергу забезпечувати безперебійність живлення і компенсувати власне споживання енергії. Якщо раніше нам доводилося вмовляти клієнтів подумати про власну автономність і безперебійність, то зараз це основний драйвер попиту, який навіть призводить до дефіциту деякого обладнання.

Я пояснюю це тим, що свобода зашита в ДНК всіх українців, ми прагнемо її в усіх сферах життя. Коли частина населення посиділа у знеструмлених містах і селах, вони відчули важливість власної генерації, адже із сонячною станцією в будинку буде світло, тепло і працюватимуть всі електроприлади.

Окрім шалених збитків, пошкоджених об’єктів генерації і відтоку кадрів у галузі, війна також відчинила вікно можливостей для розвитку. Ці можливості по відбудові та енергомодернізації України стануть доступні після нашої перемоги. Скажімо, за пару років ми бачимо галузь відновлюваної енергетики України однією з найіноваційніших і найефективніших в Європі. Принаймні, з точки зору законодавства, процедур, технічних регламентів, які будуть відповідати найсучаснішим світовим вимогам. Ні, у нас немає ілюзій – перебудувати застарілі мережі за такий короткий строк не вийде. Але створити всі необхідні умови і протестувати основні елементи нової, децентралізованої, сталої енергетичної системи – нам під силу. Це наблизить нас і всіх споживачів до нашої мрії, нашої Візії, енергетичної свободи споживачів.

– Як війна вплинула на діяльність компанії Атмосфера? З якими проблемами та перешкодами зіштовхується компанія зараз?

Перший місяць війни ми займалися і обговорювали тільки питання безпеки співробітників і членів їхніх сімей. Перший квартал – це шалені операційні збитки, реалізація проектів впала до нуля, але нам дійсно було не до проектів. Підтримка команди, релокація її більшої частини, намагання виплатити зарплати в перші місяці війни в повному довоєнному обсязі, шалене фінансове, організаційне і психологічне навантаження.

Зараз ми значно скоротили видатки, при цьому нам вдалося зберегти 85% співробітників. Для нас це дуже важливо, оскільки люди – наш основний актив. Частина команди працює у віддаленому режимі з різних країн, куди їм довелося виїхати зі своїми сім’ями. Частина – готується до переїзду у новий офісний простір Atmosfera NRG.space, у який ми інвестували ще наприкінці 2021 року.

Не дивлячись на складнощі із логістикою, нам вдається виконувати зобов’язання перед іноземними партнерами. А вони не перестають дивуватися, як нам це вдається в країні, де триває війна.

Ми продовжуємо розвивати нашу освітню платформу Atmosfera Academy. Не дивлячись на війну, прямо зараз навчання на ній проходять більше 200 слухачів.

Оскільки 10-15% вже побудованих станцій залишаються без догляду чи були пошкоджені і потребують ремонту, ми збираємо запити на сервіс по всій Україні, і за допомогою широкої партнерської мережі здійснюємо сервісне обслуговування і ремонт пошкодженого обладнання.

– Які поради Ви могли б дати представникам бізнесу альтернативної енергетики? На що варто зробити акцент сьогодні, які є шляхи для подолання наявних викликів для галузі сонячної енергетики?

Разом із найактивнішими представниками бізнесу сонячної енергетики ще у 2017 році ми заснували українську сонячну асоціацію (АСЕУ). А цього року Асоціація сонячної енергетики України вже буде відзначати свій перший маленький ювілей – 5 років. Зовсім нещодавно ми стали учасником громадської ініціативи “Українська коаліція енергетичної свободи”.

Власне, ми маємо брати участь у всіх ініціативах і бізнес об’єднаннях, які мають на меті сталий розвиток, децентралізацію енергетики, розвиток відновлюваної енергетики в Україні. Тим самим наш голос звучить гучніше у боротьбі за енергосвободу та перехід до чистої енергії. Моя порада колегам – долучатися до цієї боротьби. Це наш енергетичний фронт, і чим нас більше в Асоціаціях та об’єднаннях, тим більше ми маємо впливу. А нам дуже багато потрібно змінювати:

  1. В першу чергу, розумна регуляція ринку і створення умов для природного розвитку відновлюваної енергетики без додаткових субсидій і дотацій зі сторони держави.
  2. Обов’язкове прийняття законів про системи net-metering чи net-billing, та загальна лібералізація ринку енергетики.
  3. Зменшення регулювання і втручання держави, припинення адміністративного та податкового тиску на бізнес загалом. Зараз час дати бізнесу робити свою справу, втриматися на плаву, зберігати робочі місця і наповнювати бюджет податками не по примусу, а за власним бажанням.

Більшість підприємців, власників і акціонерів українських компаній максимально залучені у допомозі армії та волонтерському русі, а також намагаються зробити все можливе для відновлення роботи свого бізнесу і збереження робочих місць, своєчасної сплати податків. Також, постійно втілюються нові ідеї, однією з яких для нас стало створення бізнес хабу Atmosfera NRG.space.

– Як народилася ідея організувати Atmosfera NRG.space сучасний офісний простір в центрі Києва, резидентами якого стануть професіонали енергетичної галузі? Як це запускати такий проєкт під час війни? Які у Вас очікування?

Вперше така ідея виникла ще 5-6 років тому. В той час ми прийняли стратегію розвитку компанії через розвиток ринку. Ми зрозуміли, що масштабуватися на ринку, де недостатньо гравців, неможливо. Ми прийняли ідею “гри з ненульовою сумою”, за основу своєї стратегії (ред. – В Теорії ігор поняття ігри з “ненульовою сумою” виграш якогось гравця не обов’язково означає програш іншого. В бізнес середовищі ця ідея згадується як стратегія “win-win” чи стратегія “збільшення спільного пирога”). Але з того моменту ідея постійно змінювалася і трансформувалася від тематичного логістичного центру, через поєднання з сервісними, навчальними та виставковими потужностями до відкритого тематичного коворкінгу, який зможе зібрати під своїм дахом всіх бажаючих і готових до співтворчості і співконкуренції гравців.

Ми хочемо створити підґрунтя для трансформації енергетичної системи України в надсучасну, ефективну, стійку технологічно і економічно, здатну витримати не тільки війну із застарілим агресивним сусідом, а і конкуренцію з високорозвиненими ринками інших країн. Ми впевнені, що без об’єднання експертизи, енергії, ресурсів багатьох гравців ринку, громадських об’єднань, учбових закладів та держави, без створення спільної мети і стратегії розвитку така трансформація неможлива.

До війни ми розглядали цей проект як проект зростання, проект розвитку, а зараз цей проект – рятівник як для нас, так і для багатьох інших компаній, які планують стати резидентами Atmosfera NRG.space.

Запускати проект під час війни дуже ризиковано, але ще більший ризик його не запускати, оскільки ми ще до війни вклали у нього сотні тисяч євро.

Це було дуже багато і до війни, а зараз це взагалі шалені гроші. Але, за підтримки нашого орендодавця і тепер вже і надійного партнера Бізнес-парку “Європасаж”, ми все ж таки наважилися запустити проект. Це було дуже непросте рішення і попереду у нас велика робота і великі виклики. Вся відповідальність за долю проекту лягла на нас. Але ми раді нашим новим резидентам і завжди відкриті до партнерства.

Ми створюємо якісну професійну спільноту у надсучасному офісному просторі у центрі Києва дляспільної роботи, обміну компетенціями, послугами, ідеями, спільного навчання та проведення різноманітних галузевих подій.

Основна унікальність проекту в його місії. Це не коворкінг як бізнес-модель. Бізнес-модель нашого простору розташована набагато глибше і зосереджена на довгостроковому процесі створення цінності для резидентів. Проект зосереджено на створенні умов для виникнення проектів та ініціатив, які до сих пір були неможливі на ринку ВДЕ. Власне, це повністю відповідає місії нашої компанії –  здобуття енергетичної свободи. Відкриття Atmosfera NRG.space плануємо вже на середину вересня.

Дякуємо за розмову!

 

    Замовити зворотній дзвінок
    [contact-form-7 404 "Не знайдено"]
    СТАТИ УЧАСНИКОМ ТА ПАРТНЕРОМ АСОЦІАЦІЇ ЛЕГКО!

    Будь ласка, заповніть заявку на участь в Асоціації та ми в найкоротший термін зв’яжемось з Вами

      IT IS EASY TO BECOME A PARTICIPANT AND PARTNER OF THE ASSOCIATION!

      Please fill in the application for participation in the Association and we will contact you as soon as possible

        Догори