Голова правління АСЕУ Соколовський: Податковий тягар на ВДЕ зменшився

Владислав Соколовський, голова правління Асоціації сонячної енергетики України, дав свій коментар Енергореформі щодо запровадження касового методу виникнення податкових зобов’язань для ВДЕ-генерації.

Багато експертів енергетичного ринку слідкували за проходженням законопроєкту №7428-2, хоча зміни та вносилися до розділу XX перехідних положень Податкового кодексу України.

Назва нового законодавчого акту була: “Про внесення змін щодо забезпечення стабільного функціонування ринку природного газу протягом дії воєнного стану та подальшого відновлення”. 19 серпня цей законопроєкт набрав чинності та став законом під номером 2480 від 29.07.2022 року.

Серед іншого закон врегулював питання оподаткування ПДВ і податком на прибуток, так званої, послуги зі зменшення навантаження.

Кодексом системи передачі встановлено – всі оперативні команди та розпорядження оператора системи передачі мають бути виконані беззаперечно.

Невиконання команди диспетчера є грубим порушенням оперативно-диспетчерської дисципліни.

Війна значно збільшила кількість випадків отримання виробниками ВДЕ вказівок на зупинення генерації.

Це пов’язано із руйнуванням об’єктів енергетичної інфраструктури і зменшенням споживання. Втрати “зелених” від диспетчерських обмежень можуть бути компенсовані НЕК “Укренерго” на підставі приєднання до публічного договору на зменшення навантаження та підключення до системи керування обмеженнями ВДЕ.

Розрахунки ж за послугу зі зменшення навантаження здійснюються вкрай погано.

До прийняття закону №2480 “зелені” електростанції у разі надання послуги мали нараховувати ПДВ ще до того, як отримають оплату від “Укренерго”. Схожа ситуація була і з обчисленням податку на прибуток.

Отже, сплата цих податкових зобов’язань лягали додатковим тягарем на виробників ВДЕ у випадках, коли вони не можуть відмовити НЕК у наданні послуги. І це не враховуючи ситуацію із заборгованістю за “зеленим” тарифом!

Зміни до Податкового кодексу наразі надали можливість “зеленим” електростанціям визначати дату виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту із послуги із зменшення навантаження за касовим методом.

Тобто, платити ПДВ необхідно після отримання грошей від “Укренерго”. Ця пільга буде діяти до 1 січня 2026 року.

Полегшення буде і в оподаткуванні прибутку. До 19 серпня цього року дата отримання оплати  від продажу електричної енергії за “зеленим” тарифом та/або надання послуг із зменшення навантаження не впливали на оподаткування податком на прибуток.

Після змін цей податок не буде нараховуватися за такими операціями, якщо оплату на кінець звітного періоду не було отримано. Ця пільга буде діяти у періоді з 1 січня 2022 року до 1 січня 2024 року.

Таким чином, закон №2480 частково вирішить проблему додаткового фінансового навантаження на станції сектора ВДЕ, а також допоможе “зеленій” генерації врятуватися від зупинки та неплатоспроможності.

  Замовити зворотній дзвінок
  [contact-form-7 404 "Не знайдено"]
  СТАТИ УЧАСНИКОМ ТА ПАРТНЕРОМ АСОЦІАЦІЇ ЛЕГКО!

  Будь ласка, заповніть заявку на участь в Асоціації та ми в найкоротший термін зв’яжемось з Вами

   IT IS EASY TO BECOME A PARTICIPANT AND PARTNER OF THE ASSOCIATION!

   Please fill in the application for participation in the Association and we will contact you as soon as possible

    Догори