Коментар директора Асоціації сонячної енергетики України, Артема Семенишина, для онлайн-видання “Українська енергетика”

Артем Семенишин, виконавчий директор Асоціації сонячної енергетики України, розповів про необхідність швидкого врегулювання механізму видачі гарантій походження “зеленої” енергії.

Торгівля енергією з ВДЕ зміцнить позиції сектору, якщо діятиме документ підтвердження її “зеленого” походження. Проте, на сьогодні впровадження гарантій походження ще на стадії створення необхідного механізму.

«Гарантія походження – сучасний інструмент, необхідний для розвитку ринку відновлюваної енергетики, що виконує основні функції: підтвердження походження енергії та підвищення цінності “зеленої” енергії», – каже Артем Семенишин.
І хоч поняття було введено постановою КМУ №771 ще влітку 2013 року, проте чинна нормативна база не дозволяє видавати ГП виробникам електроенергії з відновлюваних джерел для використання в Україні, а також не передбачає їх обігу і визнання за кордоном.
 “Галузеве законодавство, зокрема, Закон України “Про ринок електричної енергії” не передбачає засад видачі, обігу, реєстрації та правового статусу гарантій походження. Наразі єдине, що передбачено законом, – це саме поняття гарантії походження електричної енергії”, – зазначив Артем Семенишин.
Директор асоціації вважає, що на більш розвинених ринках можлива біржова торгівельна діяльність гарантіями походження, що дозволить отримувати прибуток їх власникам не тільки завдяки реалізації “зеленої” електроенергії, а і через торгівлю самими гарантіями походження.
 “Для нас питання нормативного упорядкування ГП – це актуально та важливо, оскільки ГП відкривають можливість сонячним станціям експортувати електроенергію до ЄС з підтвердженням її походження. Асоціація працює над гарантіями походження та їх правовим регулюванням ще з січня 2021 року, коли ми почали вивчати нормативне регулювання в ЄС та іноземний досвід їх використання”, – каже Семенишив.
Експерт зауважив, що механізм ГП необхідний для реалізації заявлених планів повоєнного відновлення. Зокрема, для створення кластеру виробництва водню в Україні з використанням сонячної, вітрової та гідро- електроенергії, щоб забезпечити досягнення Європейських цілей до 2030 року з декарбонізації та скорочення споживання російських енергоресурсів.
Ще одне питання, яке виробники ВДЕ обговорюють не перший рік — визначення органів впровадження ГП.
«Серед ймовірних адміністраторів реєстру називають і оператора системи передачі НЕК “Укренерго”, і Держенергоефективності. Логічно скористатись діючими міжнародними платформами видачі гарантій походження, тоді б це створило у майбутньому спільний простір видачі та обігу гарантій з європейськими країнами», – поділився міркуваннями Артем Семенишин.

Зволікання із введенням механізму ГП шкодить галузі ВДЕ, закладаючи невизначеність у плани “зеленого” відновлення України. Необхідно якнайшвидше врегулювати законодавчі питання для запуску механізму видачі ГП для всіх видів відновлюваної енергії та визначити орган, який буде адмініструвати цей процес.

🖇 Посилання на публікацію в «Українська енергетика»: http://surl.li/dimyt

  Замовити зворотній дзвінок
  [contact-form-7 404 "Не знайдено"]
  СТАТИ УЧАСНИКОМ ТА ПАРТНЕРОМ АСОЦІАЦІЇ ЛЕГКО!

  Будь ласка, заповніть заявку на участь в Асоціації та ми в найкоротший термін зв’яжемось з Вами

   IT IS EASY TO BECOME A PARTICIPANT AND PARTNER OF THE ASSOCIATION!

   Please fill in the application for participation in the Association and we will contact you as soon as possible

    Догори