“Маємо потенціал щонайменше в 1 млн сонячних дахів. В нинішній ситуації електроенергію має виробляти кожен, – Артем Семенишин в інтерв’ю для програми «Факти ICTV»

Загальна потужність домашніх сонячних електростанцій, приєднаних до мережі в Україні за результатами 2021 року перевищила 1 ГВт. Всі разом – це як один блок ЗАЕС, тільки генерують електроенергію не в одній місцевості, а одразу на території всієї України. Однак, цього року, на відміну від попередніх, сонячна енергетика найактивніу сегменті забезпечення власного споживання як для домашніх господарств, так і для покриття потреб бізнесу.
Тривалі відключення та загроза повторного блекауту стимулюють українців ще активніше встановлювати домашні СЕС. Попри немалу ціну та зиму – не кращий сезон для генерації, зараз щоб придбати необхідне обладнання – його потрібно замовляти завчасно.
Аби підтримати розвиток розподіленої генерації в Україні, Міністерство енергетики розробило нову модель розрахунку, так званий Net Energy Billing, який буде стосуватися виключно юридичних осіб. Відповідний законопроєкт було оприлюднено у липні 2022 року для обговорення.
Суть механізму полягає в наступному – якщо згенерована даховою сонячною станцією підприємства енергія передається в загальну мережу, то за неї проз’юмеру нараховується грошовий еквівалент по ціні на момент відпуску енергії. На відміну від «зеленого» тарифу, ці гроші не можна перевести в готівку – вони накопичуються на віртуальному балансі. Але коли власної згенерованої енергії буде недостатньо (наприклад, вночі чи взимку), щоб покрити споживання домогосподарства, проз’юмер зможете купувати енергію із загальної мережі за актуальним тарифом саме за накопичені гроші. Тобто, за такою схемою пріоритетно сонячні станції виробляють електроенергію для своїх потреб. В багатьох країнах схожа модель успішно працює.
«Наприклад, в Польщі загалом налічується понад 1,2 млн проз’юмерів» – пояснює керівник АСЕУ Артем Семенишин. – Це і фізичних, і юридичних осіб. В Україні офіційно зареєстровано всього 45 тис домашніх СЕС. Тож маємо потенціал щонайменше в 1 млн сонячних дахів. В нинішній ситуації електроенергію має виробляти кожен, хто може, але для цього треба створити правові стимули та відповідні передумови».

  Замовити зворотній дзвінок
  [contact-form-7 404 "Не знайдено"]
  СТАТИ УЧАСНИКОМ ТА ПАРТНЕРОМ АСОЦІАЦІЇ ЛЕГКО!

  Будь ласка, заповніть заявку на участь в Асоціації та ми в найкоротший термін зв’яжемось з Вами

   IT IS EASY TO BECOME A PARTICIPANT AND PARTNER OF THE ASSOCIATION!

   Please fill in the application for participation in the Association and we will contact you as soon as possible

    Догори