Фотоелектричні технології пройшли довгий шлях відтоді, як сонячна енергія була вперше використана як альтернативне джерело енергії. У минулому сонячні модулі були не дуже ефективними і займали багато місця. Однак сучасні технології вирішили багато проблем. Завдяки новим досягненням сонячні панелі стали ефективнішими та надійнішими, тому ви можете генерувати більше енергії з тієї ж площі та менше залежати від електромережі. Дізнайтеся про те, як нові сонячні фотоелектричні технології можуть допомогти людям у всьому світі знаходити кращі рішення для своїх потреб в електроенергії.
Вища ефективність і довговічність
Нові сонячні модулі значно ефективніші. Сьогодні звичайні панелі виробляють електроенергію з ефективністю близько 20% і можуть виробляти на 25% більше енергії, ніж старі. Крім того, знижується вартість інноваційних технологій, які раніше були дуже дорогими.
Двосторонні сонячні панелі стрімко розвиваються. Задня частина двосторонньої панелі також вловлює сонячне світло, тому може виробляти на 10-15% більше електроенергії, ніж традиційні односторонні панелі. Отже, для досягнення тієї самої продуктивності потрібно встановити менше панелей, що зменшує загальний необхідний простір.
Сонячні трекери також стають більш конкурентоспроможними. Відповідно до даних Національної лабораторії відновлюваної енергії США (NREL) одноосьові сонячні трекери можуть збільшити продуктивність панелей до 30%, а двоосьові сонячні трекери – від 50% до 70% порівняно з фіксованими сонячними установками такого ж розміру.
Нові сонячні модулі можуть використовуватися на більш ніж 80% потужності протягом більш тривалого часу. Середній термін служби фотоелектричного модуля сьогодні становить близько 30 років. Це означає, що авансові витрати та витрати на встановлення можна компенсувати за рахунок економії рахунків за електроенергію – і навіть надмірно компенсувати пасивним доходом – протягом більш тривалого терміну експлуатації.
Потенціал перепрофілювання та переробки
Сонячна фотоелектрична технологія швидко покращується. Кращі панелі служать довше та допомагають зменшити відходи. Сонячні модулі в основному складаються зі скла, пластику та алюмінію: трьох матеріалів, які масово переробляються. Скляні та алюмінієві компоненти майже на 100% придатні для повторного використання. Таким чином, високомасштабне впровадження сонячної енергії відкриває можливості для розвитку зеленої економіки, створюючи мільйони нових робочих місць.
Нові технології спрощують переробку. Ці інновації включають подрібнення панелей на частинки, схожі на пісок, які називаються порошком, який можна повторно використовувати в інших будівельних матеріалах, таких як цемент або бетон, або в процесі переробки металу. Інша інновація передбачає створення фарби для сонячних панелей з наночастинок, яку можна розпилювати на дахи та стіни. Існує також багато способів перепрофілювання старих сонячних панелей.
Сонячні панелі можуть працювати, навіть коли сонце не світить, і витримувати екстремальні погодні умови
Сонячні батареї можуть виробляти електроенергію навіть у похмурі дні та під час дощу чи снігу. Фактично, нещодавні екстремальні погодні явища, що відбуваються в усьому світі, продемонстрували, що сонячна фотоелектрична система може бути надійною технологією та витримувати екстремальні умови, такі як урагани, повені та ожеледиця.
Правда полягає в тому, що сонячні батареї можуть виробляти електроенергію, якщо сонячне світло не буде повністю закрите від поверхні панелі. Крім того, сонячні системи є модульними, це означає, що якщо через екстремальну погоду деякі модулі будуть пошкоджені, модулі, які складають решту системи, продовжуватимуть виробляти електроенергію.
Кількість електроенергії, виробленої в похмурий день, буде меншою, ніж у сонячний день, але перевага сонячних панелей полягає в тому, що вони продовжуватимуть виробляти електроенергію навіть у дні, коли сонце світить не так яскраво. Це означає послідовну, постійну економію на рахунку за електроенергію протягом усього року.
Сонячна технологія сильніша за бар’єри
Сонячна технологія універсальна, і це може допомогти подолати перешкоди для розгортання великомасштабних проєктів з відновлюваної енергетики через законодавство, обмеження мережі, особисті інтереси постачальників викопного палива тощо – особливо в сільській місцевості та країнах, що розвиваються. Фактично, сонячна енергія може генеруватись та приносити різноманітні переваги громадам у всьому світі за допомогою автономних і незалежних систем. І допомогти реалізувати такі рішення, як сонячне водопостачання, сонячне зрошення, сонячне опріснення, фотоелектричні установки на дахах для шкіл і медичних центрів, а також для охолодження та збереження харчових продуктів.
Сонячні технології можуть стимулювати бізнес
Сонячна фотоелектрична технологія постійно розвивається і може стимулювати бізнес за рахунок зниження витрат на енергію. За останнє десятиліття вартість сонячної фотоелектричної системи значно знизилася, що зробило її доступною для широкого кола компаній. Сонячна фотовольтаїка може допомогти багатьом власникам бізнесу заощадити на рахунках за електроенергію під час поточної енергетичної кризи. Підприємства, зокрема в країнах, що розвиваються, можуть отримати вигоду від надійності сонячної енергії, коли мережа ненадійна, а в іншому випадку вони потребуватимуть використання дизель-генератора з набагато вищими витратами.
Перетворення прагнень у реальність: 30% до 2030 року
2022 рік став знаменним покращенням ефективності перетворення фотоелектричних модулів. Використовуючи інноваційну багатоперехідну технологію, у 2022 році сонячні батареї вперше подолали 30% бар’єр ефективності перетворення енергії. Використання кількох напівпровідникових матеріалів дозволяє поглинати ширший діапазон довжин хвиль, покращуючи ефективність перетворення сонячного світла в електричну енергію.
Такі високоефективні пристрої можуть змінити наш підхід до виробництва електроенергії та навіть просунути космічні підприємства. Очевидно, що зараз вони дорогі, як і більшість нових технологій. Але до 2030 року вони можуть стати доступними для щоденного використання.
Це дозволить збільшити кількість більш ефективних сонячних панелей, що допоможе повністю перейти до відновлюваної енергетики та охопити понад 100 мільйонів будинків до 2030 року. Тоді сонячні фотоелектричні системи зможуть підтримувати навіть більш амбітні національні та міжнародні дорожні карти для виробництва чистої електроенергії вже до кінця цього десятиліття.
Матеріал створений в рамках проєкту Global Solar Council «Розширення можливостей людей за допомогою сонячної фотоелектричної енергії»