За повідомленнями учасників Асоціації сонячної енергетики України – диспетчери ОСР та ОСП надавали команди на розвантаження “зеленій” генерації два дні підряд – і в суботу, і в неділю.
Зокрема, у суботу, 10 квітня, майже на 6 годин довелось обмежити виробництво електроенергії з ВДЕ до 36 % виробникам із Дніпропетровської, Житомирської, Київської, Кіровоградської, Миколаївської, Одеської, Херсонської, Черкаської та ряду інших областей.
У неділю, 11 квітня, обмеження розпочалися ще до світанку у Херсонській області – вже з 5 години ранку. Також обмежували Вінницьку, Житомирську, Тернопільську, Харківську, Черкаську та інші області. Електростанції працювали на потужність від 5 до 25 % від встановленої. Ввечері, близько 18 години, обмеження були зняті. Вперше обмеження ВДЕ тривали рекордні 12 годин.
Застосування обмежень виробників ВДЕ може відбуватись виключно у разі, якщо всі наявні заявки інших учасників ринку балансування на зменшення їхнього навантаження прийняті або настання форс-мажорної ситуації, яка спричинила системні обмеження всього енергетичного сектору – це передбачено положеннями глави 4.18. Правил ринку.
“Сотні виробників з ВДЕ по всій Україні стурбовані тим, що відбувається. З 1 по 11 квітня виробники “зеленої” енергії були обмежені 4 дні. Якщо команди на обмеження надаються так часто – це свідчить про системні дисбаланси в роботі електроенергетичного комплексу. Ми будемо наполягати на детальному вивченні кожного факту обмеження “зеленої” генерації та причин, що їх викликали” – зазначив керівник Асоціації сонячної енергетики України Артем Семенишин.
Виробники “зеленої” енергії налаштовані ще більш рішуче – вони вважають такі дії ОСП свідомим тиском на “зелену” енергетику з боку державних органів та установ, і планують відстоювати свої права та стягувати компенсації за обмеження через судові інстанції.
Станом на сьогодні, внаслідок обмежень, виробники чистої електроенергії можуть отримати збитки, адже ще й досі жодна компанія не отримала передбаченої Законом компенсації за вимушені відключення, які відбулися минулого року. Ще одна не менш важлива проблема, спричинена примусовими обмеженнями генерації, – виникнення небалансів, за які виробники наразі зобов’язані платити штрафи. АСЕУ вбачає в діючих нормативних актах НКРЕКП правову колізію, яку необхідно терміново вирішити. З цією метою Асоціація сонячної енергетики України звернулася 2 квітня до голови НКРЕКП Валерія Тарасюка.
Нагадаємо, перші в цьому році обмеження виробників екологічно чистої енергії відбулися ще 11 березня.