Владислав Соколовський: ”Запровадження депутатами акцизу для ВДЕ провокує новий виток арбітражів проти України”

1 липня 2021 року на позачерговому засіданні Верховної Ради було ухвалено в першому читанні законопроект №5600 “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень”. Серед інших критичних для бізнесу новел, законопроект передбачає запровадження акцизу для виробників електроенергії з відновлюваних джерел.

Зазначений законопроект було ініційовано Кабінетом Міністрів України 02.06.2021р, який передбачає внесення ряду змін до Податкового кодексу, зокрема, виключити “електричну енергію, вироблену кваліфікованими когенераційними установками та/або з відновлюваних джерел енергії” зі статті 213 пункту 2 (“Операції з підакцизними товарами, які не підлягають оподаткуванню”), і таким чином, передбачити новий акцизний податок для виробників ВДЕ на рівні 3,2%.

Між іншим, згідно норм Податкового кодексу України набуття чинності зазначеної норми законопроекту №5600 вже неможлива у 2021 році, оскільки податкові зміни не можуть вноситися пізніше як за 6 місяців до початку нового бюджетного періоду, тому з дотриманням букви Закону, строк набрання чинності змін має настати не раніше 1 липня 2022 року. Також всілякі намагання “прискорити” набрання чинності норм порушує базовий принцип стабільності податкового законодавства.

Збалансування фінансової ситуації в енергосекторі та пошук джерел погашення заборгованості перед виробниками електроенергії з ВДЕ – дійсно непросте завдання в нинішніх умовах. Проте, чергове утискання гравців ринку “зеленої” енергетики завдяки введенню акцизу – однозначно не є коректний вихід з цієї ситуації.

Ініціатива запровадження акцизного податку на продаж електричної енергії, виробленої з ВДЕ, викликає серйозне занепокоєння у міжнародної та української бізнес-спільноти, адже впровадження додаткових податків на електроенергію з ВДЕ призведе до невиконання закріплених домовленостей та норм діючих Законів, де прямо передбачена стабільність податкового законодавства для ВДЕ генерації починаючи з 1 серпня 2020 року і до 1 січня 2030 року.

Представники бізнес-спільноти, об’єднаної Європейською Бізнес Асоціацією, Американською торговельною палатою в Україні та Спілкою Українських Підприємців, а також Асоціація сонячної енергетики України неодноразово зверталися з численними листами й заявами до народних депутатів та органів державної влади з проханням не підтримувати законопроект №5600 через його невідповідність діючому законодавству та закликали першочергово провести ґрунтовні консультації з бізнесом.

В умовах тиску на чисту відновлювану енергетику та мільярдних заборгованостей перед ВДЕ за минулий рік ще одне обмеження прав гравців ринку тільки погіршує фінансові умови для майбутніх екологічних проєктів в Україні. Треба усвідомити, що європейська інтеграція – це не лише підписати Угоду про асоціацію, не лише заявити про наміри слідувати принципам Європейського зеленого курсу. Це сприймати про-європейські ініціативи як шанс покращити життя нашої держави, її громадян і неухильно виконувати всі взяті на себе зобов’язання. Втім, днями провідні європейські та міжнародні інституції такі як Energy Community, Європейський банк реконструкції та розвитку остаточно підтвердили те, що Український Уряд та парламентарі мають намір порушити взяті на себе зобов’язання та власне ж законодавство – про це йдеться у офіційному листі міжнародної спільноти на адресу Голови ВРУ Д.Разумкова.

Всі учасники ринку ВДЕ мають консолідовану позицію – Урядовий законопроект 5600 – це черговий державний грабунок і маніпуляція, який матиме негативні наслідки для галузі ВДЕ та економіки країни в цілому.

Такі непослідовні і швидкі рішення в секторі “зеленої” енергетики можуть ще більше поглибити кризу недовіри до Уряду та Парламенту. Введення акцизу на електроенергію за “зеленим” тарифом боляче вдарить по міжнародному іміджу України як стабільного партнера і однозначно суттєво погіршить інвестиційну привабливість України. Наразі, один із найбільших інвестиційних фондів Скандинавії NEFCO вже оголосив про зупинку “зелених” інвестицій в Україну, як наслідок дій Уряду. До того ж, вже не лише литовська компанія Modus Energy International подала позов проти України через те, що держава не виконує свої зобов’язання по виплатах за вироблену електроенергію і примушує компанію піти на зміну правил, які скорочують її доходи. Очевидно, що такі дії можуть викликати ефект доміно і призвести до аналогічних дій з боку інших інвесторів. А акциз на “зелену” енергію тільки провокує новий виток арбітражів іноземних інвесторів проти України.

Як результат, спори навколо акцизу ВДЕ стануть черговим фінансовим дном для державного бюджету, а не навпаки. Щорічні збитки для галузі ВДЕ у розмірі 3,5 млрд гривень для держави виллються десятикратною ціною, яку 100% доведеться сплатити у довгостроковій перспективі.

Асоціація сонячної енергетики України виступає проти введення акцизу на електроенергію за “зеленим” тарифом і також неодноразово висвітлювала негативні наслідки від його запровадження для розвитку ринку відновлюваної енергетики. Втім, у депутатів є шанс запобігти цьому, адже консолідована позиція бізнесу – до другого читання зазначена норма має бути усунута із законопроекту.

  Замовити зворотній дзвінок
  [contact-form-7 404 "Не знайдено"]
  СТАТИ УЧАСНИКОМ ТА ПАРТНЕРОМ АСОЦІАЦІЇ ЛЕГКО!

  Будь ласка, заповніть заявку на участь в Асоціації та ми в найкоротший термін зв’яжемось з Вами

   IT IS EASY TO BECOME A PARTICIPANT AND PARTNER OF THE ASSOCIATION!

   Please fill in the application for participation in the Association and we will contact you as soon as possible

    Догори