Організації сонячної промисловості, включаючи SolarPower Europe, німецьку BSW та українську ASEU, об’єднали зусилля, щоб надіслати партію модулів, інверторів та акумуляторів до України, що перебуває в умовах бойових дій. Ці пожертви є надзвичайно важливими, оскільки деякі лікарні тижнями були знеструмлені, тому хірурги змушені оперувати при світлі фар.
Європейська сонячна галузь запустила нову схему пожертвування фотоелектричного обладнання для України. Оголошення було зроблено під час щорічного саміту SolarPower Europe у Брюсселі та має на меті забезпечити Україні стабільне постачання сонячних матеріалів.
Вторгнення Росії в Україну спровокувало зростання інтересу до сонячної енергетики по всій Європі, оскільки люди намагалися боротися зі зростанням вартості енергії за допомогою СЕС на дахах. Однак в Україні енергетична система зазнала бомбардування, через що школи та лікарні відчайдушно потребують сонячних і акумуляторних систем зберігання.
«Під час війни найбільше страждають найуразливіші», — каже співпрезидент Німецької сонячної асоціації BSW Йорг Ебель. «Ось чому німецька сонячна промисловість хотіла зробити свій внесок у цю кампанію та започаткувати нашу ініціативу «Сонячна допомога», щоб ми могли оснастити школи вдосконаленою системою електропостачання».
Російські ракетні удари часто завдають ударів по енергетичній інфраструктурі, що призводить до того, що відключення електроенергії є звичним явищем по всій країні. «Ми побачили, що війна спричинила величезну енергетичну бідність серед населення», — сказав директор із глобальних питань SolarPower Europe Мате Хайс. «І сонячна енергія дійсно може допомогти зменшити цю енергетичну бідність».
Виниклий попит на резервне джерело живлення спонукав SolarPower Europe, Німецьку асоціацію сонячної енергетики (BSW) та українську асоціацію (ASEU) розпочати благодійну кампанію Solar Supports Ukraine.
З початку війни численні європейські компанії почали дарувати вантажівки модулів, батарей, інверторів і кабелів у цей район. Це означає, що скоординована платформа та план матеріально-технічного забезпечення вже існують.
Українська кооперація
Українські організації, включно з фондом Energy Act for Ukraine та Repower Ukraine Foundation, сприятимуть та організовуватимуть реалізацію проектів. Групи розуміють потреби лікарень і шкіл і можуть проводити попередню оцінку проекту. Обидві організації шукають донорів, які фінансують конкретні проекти, і пропонують реалізацію українським електромонтажникам.
Для забезпечення прозорості корпоративні донори можуть переглянути детальні розрахунки обраного проекту. «Донори можуть взяти опіку над цілим проектом, і це дозволяє забезпечити ефективну реалізацію, надаючи можливість українським інсталяторам», — пояснює Йохен Гауф, директор із корпоративної стратегії BayWa re, один із перших корпоративних донорів кампанії.
Замість того, щоб дарувати деякі модулі чи інвертор, компанія може впровадити повну фотоелектричну систему. Хауфф пояснює, що це економить на координації доставки компонентів і сумісності, коли одна інсталяція може включати пожертви від п’яти або шести різних донорів.
Хайс з SolarPower Europe сказав, що розгортання сонячної енергетики в Україні має бути прискорене, «тому нам потрібно зробити це спрощеним і дати можливість нашим українським партнерам розширити масштаб». Хайс додав, що до цього заклику вже прислухалися: понад 70 000 євро пожертвували приватні донори перед самітом.
«Наразі в умовах безпрецедентного дефіциту електроенергії хірургам довелося покладатися на ліхтарі, щоб продовжувати роботу», — говорить Артем Семенишин, генеральний директор Асоціації сонячної енергетики України. У 2022 році компанії-учасниці АСЄУ встановили акумуляторні системи зберігання в лікарні в Харкові. Семенишин каже, що лікарі з цієї лікарні задоволені роботою резервної системи сонячних батарей. Враховуючи, що дизель-генераторам потрібна одна хвилина, щоб правильно запрацювати, а подарована акумуляторна система може забезпечити безперебійне живлення, це не дивно.
Але є набагато більше лікарень, звідки це прийшло. Після вторгнення український уряд зобов’язав лікарні закуповувати системи резервного електропостачання, але залишав відкритим питання про використання дизельних генераторів чи систем сонячних батарей. Близько 4500 великих лікарень потребують резервного живлення. Якби вони були оснащені дизель-генераторною установкою, кожна з них споживала б близько 200 літрів палива щодня і не мала б функцій безперебійного електропостачання.
Відбудова країни за допомогою сонячної енергії
Зрештою, Семенишин переконаний, що якщо уряд побачить стійкість і корисність сонячної енергії, він зможе надати чудові аргументи на користь відновлення країни за допомогою фотоелектричної енергії.
А для цього йому потрібно більше інсталяторів. Але у Семенишина є план. Окрім забезпечення світлом, програма також може допомогти пораненим цивільним особам і солдатам, які мають сейозні ушкодженння і вже не зможуть повернутися на передову, або тим, хто може втратити роботу. Генеральний директор АСЕУ каже, що поранених і травмованих можна перенавчати для встановлення сонячних систем і допомоги у відновленні країни за допомогою сонячної енергії.
На даний момент портфель проєктів складається з трьох проєктів, пов’язаних зі школами та лікарнями, один з яких вже готовий до встановлення в Ірпіні, один знаходиться на стадії будівництва, і один вже профінансований і будівництво розпочнеться за кілька тижнів.
«Ми звертаємося до наших членів і зацікавлених осіб енергетичної галузі з проханням робити більше пожертвувань на цю справу», — каже Ебель. — Кожен внесок буде корисним».
Матеріал опубліковано PVmagazine https://www.pv-magazine.com/2023/03/13/europes-solar-industry-launches-donation-program-to-repower-ukraine/