В Україні вже утворився профіцит електроенергії і він зростатиме разом із збільшенням сонячних днів. Але радості від того поки нікому нема – диспетчери обмежують виробництво генерації ВДЕ. Адже споживання в середині країни значно нижче, ніж зараз може вироблятися, а експорт досі заборонений.
А це все втрачені мільйони кіловат-годин електроенергії та мільйони гривень потенційних доходів для України. Весна – пік роботи гідростанцій, також швидко збільшується сонячна генерація. Близько 40% електроенергії в березні недовиробили «зелені» електростанції через обмеження. Найбільше вони застосовуються саме для сонячної генерації, активність якої навесні дуже висока. Інколи доходить до того, що робота СЕС обмежується майже повністю.
У січні обсяг обмежень склав 13 млн кВт-год, в лютому – 36 млн кВт-год. І станом на кінець березня розмір обмежень вже в рази перевищує показник попереднього місяця.
За даними видання Українська Правда, яке посилається на свої джерела в Уряді, лише за одну декаду березня Україна обмежила генерації електроенергії на 200 млн грн внаслідок профіциту в енергосистемі. В масштабах місяця йдеться про втрату десятків мільйонів доларів, які могли б піти на відновлення енергосистеми після обстрілів та розрахунки із «зеленими» виробниками.
При чому за ці обмеження виробництва «Укренерго» повинне виплачувати виробникам компенсацію. А борги на енергоринку й без того дуже великі. Зокрема борги на балансуючому ринку складають 14 млрд грн, а заборгованість перед «зеленою» генерацією за 2022 рік склала 18 млрд грн.
Технічних проблем після того, як 16 березня 2022 року українська енергосистема синхронізувалася з енергомережею континентальної Європи ENTSO-E з експортом немає. Вже у червні розпочався активний експорт електроенергії в ЄС, але 10 жовтня, після першого масштабного обстрілу нашої енергосистеми, припинився. Тому що електроенергії справді не вистачало. Потужності традиційної генерації та ВЕС залишилися на окупованих територіях або зазнали значних руйнувань, а сонячна якраз вступила в період мінімального виробництва. Наразі ж в енергосистемі – профіцит, а відключення, які досі зберігаються в окремих регіонах, пов’язані з пошкодженням обладнання.
Відновлення експорту для України дуже вигідне. Адже електроенергія в ЄС коштує в рази дорожче, ніж собівартість української (в тому числі е/е, яку купують у виробників за «зеленим» тарифом). За словами міністра енергетики Германа Галущенка, продаж електроенергії до Європи дозволить Україні отримувати до $70 млн. прибутків щомісяця.
Питання відновлення експерту на сьогодні швидше політичного характеру. Взимку ворог запустив ІПСО: мовляв, українці сидять без світла тому, що електроенергію країна експортує до Європи. Очевидно, що маніпуляції повторяться і зараз. Саме через це, поки в окремих регіонах лишаються мережеві проблеми і тривають ремонти, влада, схоже, боїться відновлювати експорт. Ризики викликати хвилю незадоволення справді високі, але й ціна питання занадто висока.
Україна багато втрачає, обмежуючи власний експорт. І розплачуватися за це доведеться усім. Тому що саме розподілена генерація може гарантувати енергетичну безпеку держави: зруйнувати тисячі невеликих СЕС та ВЕС ворог фізично не зможе. «Зелену» генерацію потрібно всіляко підтримувати і розвивати, щоб не повторилася ситуація, яку мали нинішньої зими.