У 2019 році Україна стала третім за темпами зростання сонячним ринком Європи та встановила майже стільки ж сонячних потужностей, скільки Німеччина. Це прискорення припинилося після зміни нормативних актів у 2020 році. В Україні було додано понад 500 МВт нових сонячних потужностей на житлових будинках, тоді як промислові СЕС додали лише 360 МВт за минулий рік.
Артем Семенишин, виконавчий директор Асоціації сонячної енергетики України, дав коментар для британського видання PV-Tech, у якому розповів про актуальний стан галузі та майбутні перспективи.
Оскільки війна триває вже сім місяців, це значно погіршує ситуацію в економіці та сонячна галузь на цей момент майже повністю зупинилася. Зараз Українські сонячні станції на приблизно 1 ГВт потужностей є пошкодженими, знищеними або знаходяться в окупації, каже Артем Семенишин.
«Ми підрахували, що втрати сонячної галузі на даний момент складають близько 15 % від загальної встановленої потужності, що досить багато».
Що ще гірше, галузь наразі стикається з кількома іншими проблемами, починаючи з проблем забезпечення постачання енергоресурсів. Індустрія закликала Уряд України тимчасово звільнити від податків імпорт обладнання для будівництва сонячних станцій та акумуляторних батарей, оскільки доходи як компаній так і населення різко впали з початку війни, зазначив Артем Семенишин.
Крім того, сонячні компанії не отримували будь-яку фінансову підтримку від держави в цих надскладних умовах. «Компанії інсталятори зараз надають послуги й намагаються відновити пошкоджені об’єкти там, куди вони можуть фізично дістатися, тому що на багатьох територіях ще ведуться бойові дії», — каже Семенишин, додаючи, що компанії роблять це за власні кошти, без підтримки з боку держави.
Ситуація може ще більше посилитися взимку, оскільки країна сильно залежить від імпорту газу та природних ресурсів.
«На жаль, енергетична бідність досягла безпрецедентних масштабів в Україні», — каже Семенишин, додавши, що Асоціація сонячної енергетики України разом з Європейськими партнерами працює над наданням гуманітарної допомоги через поточну ситуацію та працює над тим, щоби постачати сонячні батареї, блоки живлення, портативні сонячні системи та будь-які інші засоби, які дадуть змогу українцям отримати доступ до електроенергії в умовах постійних блек аутів.
Що стосується нових проєктів, то протягом першої половини цього року все було майже зупинене, але виконавчий директор АСЕУ зазначив, що в другій половині року відбудеться певний рух через енергетичну кризу, з якою зіткнулася Європа. За допомогою партнерів із Європейського Союзу можливі сприятливі умови для того, щоби незабаром розпочати реалізацію нових сонячних проєктів, які будуть будуватися разом із накопичувачами енергії в рамках відбудови України.
Оскільки організації сонячної індустрії в Україні та Європи закликали лідерів країн досягти 50 % виробництва електроенергії з відновлюваних джерел до 2030 року, Семенишин оптимістично налаштований та впевнений, що сонячна галузь відіграватиме ще більш важливу роль в електроенергетиці країни.
«Я можу сказати, що Україна стане наступним важливим ринком відновлюваних джерел енергії в Європі».
Дякуємо PV-Tech за цікаву розмову та висвітлення поточної ситуації в Україні!