Голова правління АСЕУ, адвокат Соколовський Владислав: ДСЕС почнуть отримувати заборговані гроші вже з березня

Голова правління Асоціації сонячної енергетики України, адвокат Владислав Соколовський надав свій коментар “ЕНЕРГОРЕФОРМІ”,  щодо скасування НКРЕКП постанови №396 від 26 квітня 2022 року, яка передбачала на час війни часткові розрахунки за вироблену домашніми генеруючими установками електроенергію.

Після скасування постанови НКРЕКП №396 власники домашніх  СЕС отримали можливості для погашення боргів по виплатах за «зеленим» тарифом. 

Ми в Асоціації багато разів обговорювали проблему заборгованості Постачальників універсальних послуг (ПУП) перед власниками домашніх СЕС (ДСЕС).  Це у першу чергу “тема” нашого новоствореного Комітету домашніх СЕС. Постанова №396 передбачала на період  війни здійснення лише часткових розрахунків за вироблену домашніми генеруючими установками електроенергію. На момент прийняття Постанови Регулятором в ОЕС України був профіцит електричної енергії. Наразі ситуація кардинально змінилася, через тимчасову окупацію територій України з промисловою генерацією і руйнуваннями енергетичної інфраструктури України — маємо  значний дефіцит. Тому, АСЕУ у своїх зверненнях до НКРЕКП наполягала на скасуванні цього нормативного акту та вирішення питання погашення заборгованості ПУПів  перед власниками ДСЕС, яка виникла за період дії Постанови. 

Раніше Держава неодноразово порушувала свої обіцянки перед відновлюваною енергетикою. 30 січня НКРЕКП визнала постанову №396 такою, що втратила чинність. Це має позитивно вплинути на відбудову довіри з ДСЕС – ком‘юніті і, відповідно, на розвиток малої «зеленої» генерації після Перемоги. 

Захоплення агресором найбільшої атомної електростанція в Європі «вибило» із нашої енергосистеми понад 6000 МВт. Задля енергетичної безпеки, Держава  зобов’язана приділяти особливу увагу розвитку розподіленої генерації — малих сонячних електростанцій. Десятки, сотні тисяч працюючих малих сонячних станцій ворог знищити не зможе!

Постанова №396 втратила чинність з 1 лютого. Отже, у власників ДСЕС з’явилася можливість отримати кошти, які держава їм заборгувала за минули періоди та отримувати поточні виплату у повному обсязі. Виплати мають  проводитися відповідно до графіку наступним чином:

 • виплати ДСЕС заборгованостей за 2022 рік  почнуться у березні, але не пізніше 25 числа;
 • остаточний розрахунок за боргами перед ДСЕС буде здійснений у грудні – не пізніше 25.12.23;
 • за січень 2023 року, вже у  лютому, виплати проводитимуся, за відповідними ставками «зеленого» тарифу. Так саме будуть здійснюватися і наступні перерахування.

Процес погашення боргів та здійснення поточних розрахунків буде виглядати наступним чином: оператор системи передачі сплачує ПУПам вартість послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії. Далі, ПУПи здійснюють повну оплату вартості електричної енергії, виробленої ДСЕС в обсязі, що перевищує місячне споживання електричної енергії таких ДСЕС, купленої ПУПами за «зеленим» тарифом.  

У цьому ланцюгу можуть виникнути збої і тоді, почнеться нове накопичування поточної чи за минулий рік заборгованістей перед власникам ДСЕС. Ті, хто не захочуть чекати повного розрахунку, будуть мати право звернення з позовами до ПУПів. В юридичному  сенсі, після скасування Постанови №396, можливостей для погашення боргів, стало набагато більше. 

Асоціація сонячної енергетики України буде слідкувати за станом розрахунків і, у разі необхідності, допомагати власникам домашніх сонячних електро станцій у повернені заборгованості. Необхідно розвивати розподілену малу “зелену” генерацію. Мільйон працюючих малих сонячних станцій ворог знищити не зможе!

Владислав Соколовський, Голова правління Асоціації сонячної енергетики України

Матеріал опублікований в інформаційно-аналітичному порталі “Енергореформа”

  Замовити зворотній дзвінок
  [contact-form-7 404 "Не знайдено"]
  СТАТИ УЧАСНИКОМ ТА ПАРТНЕРОМ АСОЦІАЦІЇ ЛЕГКО!

  Будь ласка, заповніть заявку на участь в Асоціації та ми в найкоротший термін зв’яжемось з Вами

   IT IS EASY TO BECOME A PARTICIPANT AND PARTNER OF THE ASSOCIATION!

   Please fill in the application for participation in the Association and we will contact you as soon as possible

    Догори