15 червня 2023 року відбулася III Конференції з енергетичного права. Голова правління Асоціації сонячної енергетики України Владислав Соколовський та Голова комітету домашніх сонячних електростанцій Сергій Ручко взяли участь у згаданій конференції.
Голова комітету ДСЕС Сергій Ручко взяв участь у панелі на тему: “Низьковуглецевий перехід України: виклики та можливості”. Під час дискусії спільно з екпертами пан Сергій звернув особливу увагу на тему сонячних енергоостровів.
Пан Сергій зауважив, що окрім децентралізації енергосистеми, важлива її стійкість. Коли відбувається аварія в енергосистемі, вся децентралізована мережа перестає працювати. Тому одне із головних завдань – працювати над створенням енергонезалежних островів, які будуть здатні забезпечити енергонезалежність не тільки квартири чи об’єкти критичної інфраструктури, а і цілу громаду.
В Україні, так склалось історично, централізована енергосистема. І вихід з ладу електростанцій, інших вузлових елементів призводить до каскадного вимкнення всієї енергомережі, фактично в незалежності від наявності тих чи інших розподілених потужностей. Тому енергоострови дуже необхідні для української енергосистеми. Енергоострови, як незалежні від центральної енергомережі об’єкти. Вони можуть бути зовсім різні, як за потужністю, так і розмірами.
На рівні громади, після зникнення світла, з’являється можливість використати існуючу ГЕС, ТЕС, теплову електростанцію, чи навіть потужний генератор (дизельний чи газотурбінний), у якості базового джерела генерації. Завдяки енергоостровам буде створений великий енергонезалежний острів незламності, про який ми всі мріємо.
Але на шляху реалізації такого підходу важливо не піддатися ілюзії простоти реалізації, адже на практиці це потребує енергоаудиту, налагодження співпраці між всіма видами генерації, законодавчої підтримки держави в тому числі, наявності фахових спеціалістів.
